Nacházíte se zde: Úvod Povídání z křišťálové studánky O léčivých bylinkách

Povídání z křišťálové studánky o léčivých bylinkách

Autor: v Čtvrtek 29.11.2012 21:15:22 |

Prosincové vánoční povídání o větvičce jmelí.

Autor: v Neděle 02.12.2012 13:05:03 |

Vítejte všichni ve vánočním povídání o jmelí. O jmelí ví většina z vás pouze to, že jde o zelené větvičky s bílými bobulkami, které rostou v korunách jehličnatých a listnatých stromů. Na Štědrý den se větvička jmelí zavěsí na dveře nebo nad slavnostní tabuli a když se dva milující lidé pod ní setkají, smějí se políbit. Jmelí vlastně přináší požehnání, plodnost, štěstí a blahobyt do domova. A víte, že přání, které zašeptáte do plamínku první zapálené svíčky na vánočním stromečku vám jmelí splní? Také starý zvyk líbat ženy a dívky pod zavěšeným jmelím pochází z Anglie a nazývá se “kissing charm” a získal oblibu i v českých zemích. Již za dávných časů, ještě před narozením Krista se 21. prosince slavil zimní slunovrat. Tento rituál založili Keltové, protože jmelí bylo pro ně z mnoha důvodů posvátné. Rostlo jako parazit většinou na dubech, které byly pro Kelty posvátnými stromy. Vlastně to bylo dílo ptáků a trusu, jímž se semena roznášejí…Pravé jmelí roste na jehličanech. Jejich kněží – druidové mohli sklízet větvičky jmelí při rituálech a pouze za přísných podmínek, protože jeho sklizeň závisela na fázích Měsíce. Traduje se, že šestý den po novém Měsíci měl Měsíc tu správnou sílu. V mystické úrovni se spojuje číslo šest s rituálem splynutí Bohyně s Bohem, jejímž projevem je láska, smíření, harmonie a krása. Druidové odsekávali jmelí železným nebo bronzovým srpem a opatrně ho shazovali do bílých šátků. To proto, aby neztratilo svojí kouzelnou sílu a magické účinky:o) Inu, jmelí je od nepaměti symbolem života a ochraným talismanem. Až půjdete sklízet  (koupit)  jmelí, nezapomeňte si vybrat větvičky s mnoha bílými bobulkami, které vám přinesou štěstí a bohatství.

Ve Světle Andělské Lásky Vaše Jitka ♥ ♥ ♥


Více...

Lahodný čaj z čerstvého kořene zázvoru ***

Autor: v Neděle 04.11.2012 15:50:10 |

A opět máme tady jeden starý, ale léty vyzkoušený recept na lahodný čajík, který se popíjí nejen při chřipkách a nachlazení, ale také je prevencí proti “stárnutí” a udržuje velmi dobrou a voňavou pohodičku i při posezení s přáteli ♥ Na jeden litr vody vezmeme asi čtyři centimetry oloupaného čersvého kořene zázvoru a jemně ho nastrouháme do vody, přidáme na špičku nože mleté skořice a čtyři aromatické hřebíčkyPřivedeme k varu a po dobu pěti minut vařímePoté přecedíme přes sítko a do takto připraveného čaje přidáme šťávu z poloviny citrónu a na závěr osladíme medem.

Sama tento čajík již dlouhodobě popíjím a každé ráno po probuzení provoní celý náš domov a také mi příjemně s Anděly navodí krásnou energii do každičkého dne. Mějte lahodné sdílení u teplého šálku voňavého čaje a já si také kráčím nalít další šálek z konvičky, která zpívá na plotně 🙂

S Láskou, Světlem a Anděly Vaše Jitka ♥

Více...

Léčivá energie kaštanů ♥

Autor: v Úterý 25.09.2012 17:30:51 |

Podzimek se vybarvuje v celé svojí kráse a při ranním probuzení, ještě z teplé peřinky, můžeme zpozorovat v chladném jitru závoj z mlhy, který se jen pomalinku rozpouští :o)Přestože nám letošní podzim připravil příjemné překvapení v podobě sluníčkových paprsků, nesmíme zapomínat na kouzelné kaštany, které k tomuto ročnímu období patří. A tak při vycházkách do parků a při toulkách přírodou vidíme nádhernou paletu překrásných barviček s hojností kaštanů, mnohé ještě vykukují z pichlavých skořápek :o)

Každým rokem se vydáváme na sběr kaštanů ♥ Mají v sobě ukrytou léčivou sílu, která pomáhá proti chřipkám a nachlazení. Kaštany si můžeme nasbírat sami, anebo mohou být také darované. Připravíme (ušijeme) si plátěný pytlík a vložíme dovnitř přesně tolik kaštanů, kolik nám je let a ještě dáme jeden navíc. Pytlík zašijeme, aby se nám nevysypaly a vložíme pod polštář. Na kaštanech spíme až do jarní rovnodennosti, poté je vysušené z pytlíku odstraníme, ovšem nevyhazujeme, ale vrátíme je rozdrcené (rozemleté) do země. Nesmíme zapomenout jak při sběru kaštanů, tak při navrácení kaštanů zpět do země, s láskou poděkovat vílám, které o stromy a přírodu pečují ♥

Ještě si můžeme připravit elixír. Do skleněné nádoby vložíme jemně nastrouhané kaštany a zalijeme Alpou (francovka), poté za občasného míchání necháme tři týdny stát a nakonec přecedíme přes čisté plátýnko. Opět elexír přejijeme do uzavíratelné láhve a použijeme jako mazání při bolestech a zánětech svalů, kloubů…

A jestli kaštany nesbíráte, můžete si jeden vložit do kapsy u šatstva, které nejraději oblékáte. Poté se nechejte překvapit, jak na Vás bude přírodní energie kaštánku působit :o)) A samozřejmě, že tyto plody je potřeba jako potravu dopřát i lesním zvířátkům. S láskou vaše Jitka Bártová.

Více...

Letní povídání o léčivých bylinkách

Autor: v Středa 11.07.2012 14:15:38 |

Krásnou melodii všichni vnímáme sluchem, fantazii malovaných obrazů zrakem, ale každý z nás vnímá léčivou sílu a vůni bylinek chutí, čichem a jejich růst zrakem. Kdysi jeden starý badatel a mudrc řekl, že léčivá bylina je přítelem lékařů. Levandule lékařská je jednou z nejvoňavějších rostlin. Ve středověku byla levandule chována jako poklad a bohatí lidé jí voněli hedvábí a sypaly ji do skříní, aby odpuzovali hmyz. Ale už za dávných časů se připravoval malý váček se směsí sušených levandulových květů, vavřínu, růží, majoránky, hřebíčku, muškátových oříšků a čistce. A ještě si každý do svého váčku mohl navíc vsunout léčivý kámen např. růženín, který podporoval jemnocit a přinášel lásku. Malý váček se pokládal na hlavu pro zmírnění všech bolestí. Dle svojí intuice si váček můžete ušít z plátna nebo hedvábí a poté naplnit bylinnou směsí. Levandule blahodárně působí proti nespavosti a zklidňuje myšlenky. Váček s láskou naplněný nejenom čarovnou směsí bylinek, ale i léčivým kamenem dle slunečního znamení darované osoby bude krásným dárkem, kterým mile překvapíte své milované a blízké přátele nebo členy rodiny.

V čarovném povídání zmíním ještě jednu rostlinku a jeden druh koření. Jistě každý z vás slyšel o léčivém účinku aloe vera. Už za dávných časů ji v Egyptě léčitelé uctívali jako rostlinu nesmrtelnosti. Léčebný likér si připravíte z 30 dkg tříleté (i starší) aloe vera, kterou po omytí pokrájíte na tenké proužky. Smícháte s ½ litrem vodky a přidáte 50 dkg květového medu. Nakonec zalijete 1 litrem červeného vína, vše zamícháte a necháte zakryté tři dny louhovat v chladu. Přecedíte do tmavé láhve a uzavřete. Užívá se po dobu 1 měsíce jedna stopička denně nejlépe večer (delší dobu ne) Podporuje imunitu organismu a je účinným čistícím prostředkem zažívacího traktu, očista je podpůrným prostředkem k zeštíhlení a báječná v každém ročním období. Likér je nasládlý a chuťově i vůní připomíná punč.

Také od starověku je zázvor považován za silné afrodiziakum a proto je nazýván kořením lásky. Čerstvý kořen zázvoru pokrájíte na kolečka a necháte louhovat v  lihu. Pak stačí jen pár kapek zázvorového lihu, který je vhodný na klimakterické obtíže a tiší bolesti hlavy, zmírňuje i nevolnost. Zázvor udržuje mladistvý vzhled a vitalitu a denně 1 čajová lžička čerstvě nastrouhaného zázvoru s medem pomáhá v těle odbourat tukové zásoby.

 

 

Více...

Povídání z křišťálové studánky o léčivých bylinkách

Autor: v Neděle 25.03.2012 10:00:08 |

V jarním čase jsme méně odolní vůči chřipkám a jarní únavě, proto je přínosné si vitamínky posílit imunitu 🙂 Jedním z nejúžasnějších přírodnách zdrojů vitamínu C je citroník limonový. Je to stálezelený subtropický strom, který dorůstá výšky tří až šest metrů. Květy má růžové s bílým vnitřkem, které na konci větévek nádherně rozkvétají a po oplození se z nich vyvíjejí jasně žluté plody s kyselou chutí. Sťáva z plodů je bohatá na minerály a vitamíny a má mnoho možností, její vynikající účinky jsou použitelné při bolestech v krku, hlavy, při horečkách, používá se při zklidnění rýmy a jako antiseptikum k neutralizaci bakterií. Kúra se přidává do bylinkových polštářků, mýdel a parfémů 🙂 Citroník miluje lehkou a dobře propustnou úrodnou půdu, musí být chráněný před větrem a množí se semenem.

A jinak pro zajímavost, citroník patří mezi rostliny Vah stejně tak, jako modrá, ale i zelená barva 🙂 A první jarní úplněk dne 6. dubna 2012 bude s lunou ve Vahách. Můžeme si připravit lahodný nápoj ze sklenice citrónové šťávy s modrým curacaem a do sklenice ještě můžeme kápnout trošku zeleného mátového likéru. Dobrou chuť s vitamínky vám přeje vaše Jitka Bártová.

Více...