Nacházíte se zde: Úvod Povídání z křišťálové studánky O léčivých bylinkách Letní povídání o léčivých bylinkách

Letní povídání o léčivých bylinkách

Autor: v Středa 11.07.2012 14:15:38 |

Krásnou melodii všichni vnímáme sluchem, fantazii malovaných obrazů zrakem, ale každý z nás vnímá léčivou sílu a vůni bylinek chutí, čichem a jejich růst zrakem. Kdysi jeden starý badatel a mudrc řekl, že léčivá bylina je přítelem lékařů. Levandule lékařská je jednou z nejvoňavějších rostlin. Ve středověku byla levandule chována jako poklad a bohatí lidé jí voněli hedvábí a sypaly ji do skříní, aby odpuzovali hmyz. Ale už za dávných časů se připravoval malý váček se směsí sušených levandulových květů, vavřínu, růží, majoránky, hřebíčku, muškátových oříšků a čistce. A ještě si každý do svého váčku mohl navíc vsunout léčivý kámen např. růženín, který podporoval jemnocit a přinášel lásku. Malý váček se pokládal na hlavu pro zmírnění všech bolestí. Dle svojí intuice si váček můžete ušít z plátna nebo hedvábí a poté naplnit bylinnou směsí. Levandule blahodárně působí proti nespavosti a zklidňuje myšlenky. Váček s láskou naplněný nejenom čarovnou směsí bylinek, ale i léčivým kamenem dle slunečního znamení darované osoby bude krásným dárkem, kterým mile překvapíte své milované a blízké přátele nebo členy rodiny.

V čarovném povídání zmíním ještě jednu rostlinku a jeden druh koření. Jistě každý z vás slyšel o léčivém účinku aloe vera. Už za dávných časů ji v Egyptě léčitelé uctívali jako rostlinu nesmrtelnosti. Léčebný likér si připravíte z 30 dkg tříleté (i starší) aloe vera, kterou po omytí pokrájíte na tenké proužky. Smícháte s ½ litrem vodky a přidáte 50 dkg květového medu. Nakonec zalijete 1 litrem červeného vína, vše zamícháte a necháte zakryté tři dny louhovat v chladu. Přecedíte do tmavé láhve a uzavřete. Užívá se po dobu 1 měsíce jedna stopička denně nejlépe večer (delší dobu ne) Podporuje imunitu organismu a je účinným čistícím prostředkem zažívacího traktu, očista je podpůrným prostředkem k zeštíhlení a báječná v každém ročním období. Likér je nasládlý a chuťově i vůní připomíná punč.

Také od starověku je zázvor považován za silné afrodiziakum a proto je nazýván kořením lásky. Čerstvý kořen zázvoru pokrájíte na kolečka a necháte louhovat v  lihu. Pak stačí jen pár kapek zázvorového lihu, který je vhodný na klimakterické obtíže a tiší bolesti hlavy, zmírňuje i nevolnost. Zázvor udržuje mladistvý vzhled a vitalitu a denně 1 čajová lžička čerstvě nastrouhaného zázvoru s medem pomáhá v těle odbourat tukové zásoby.