Nacházíte se zde: Úvod Povídání z křišťálové studánky O léčivých bylinkách Povídání z křišťálové studánky o léčivých bylinkách

Povídání z křišťálové studánky o léčivých bylinkách

Autor: v Neděle 25.03.2012 10:00:08 |

V jarním čase jsme méně odolní vůči chřipkám a jarní únavě, proto je přínosné si vitamínky posílit imunitu 🙂 Jedním z nejúžasnějších přírodnách zdrojů vitamínu C je citroník limonový. Je to stálezelený subtropický strom, který dorůstá výšky tří až šest metrů. Květy má růžové s bílým vnitřkem, které na konci větévek nádherně rozkvétají a po oplození se z nich vyvíjejí jasně žluté plody s kyselou chutí. Sťáva z plodů je bohatá na minerály a vitamíny a má mnoho možností, její vynikající účinky jsou použitelné při bolestech v krku, hlavy, při horečkách, používá se při zklidnění rýmy a jako antiseptikum k neutralizaci bakterií. Kúra se přidává do bylinkových polštářků, mýdel a parfémů 🙂 Citroník miluje lehkou a dobře propustnou úrodnou půdu, musí být chráněný před větrem a množí se semenem.

A jinak pro zajímavost, citroník patří mezi rostliny Vah stejně tak, jako modrá, ale i zelená barva 🙂 A první jarní úplněk dne 6. dubna 2012 bude s lunou ve Vahách. Můžeme si připravit lahodný nápoj ze sklenice citrónové šťávy s modrým curacaem a do sklenice ještě můžeme kápnout trošku zeleného mátového likéru. Dobrou chuť s vitamínky vám přeje vaše Jitka Bártová.