Nacházíte se zde: Úvod Povídání z křišťálové studánky O svátcích Na Hromnice, o hodinu více a keltský svátek dne 2. února :-)

Na Hromnice, o hodinu více a keltský svátek dne 2. února :-)

Autor: v Čtvrtek 02.02.2012 06:00:11 |

Přeji vám všem krásný, mrazivými květy malovaný dnešní den ♥ Zima je teda pořádná a přestože je dnešní den označován příchodem jara, choulíme se venku do teplých kabátů anebo posedáváme u hořících kamen 🙂 Kalendář vycházející z tradic keltských druidů obsahuje tak čtyři velké svátky nazvané SamhainOimelcBeltane a Lughnasadh.

Přišel k nám čas únorového měsíce a s jeho začátkem i první letošní keltský svátek – Oimelc (čteme Ímelk), neboli Imbolc, který je vlastně tak keltským svátkem bohyně Brighid a odpovídá Hromnicím a je spjatý s datem 2. února. Proto v našem kalendáři najdeme vedle jména Nela také další název Hromnice a den zasvěcený Bohu. V den Hromnic kněz při mši žehná svíce ( jsou to ony známé hromničky :-)) a ty se pak druhý den používají při rituálu ohně k požehnání hrdla, na počest svatého Blaise.

Bohyně Brighid zase vládla v předkřesťanských dobách Slunci a ohni a kdo ji uctívali, na její počest udržovali věčný oheň. Brighid byla bohyní věštění, léčení a kovářství a měla tři podoby jediné bohyně. V končící zimě bohyně Brighid vystupovala v podobě stařeny (cailleach), obávané bohyně spojované se smrtí i se znovuzrozením a byla patronkou smrti. Začátkem února se však její tvář mění a přichází v panenské a čisté podobě vyjadřující příchod jara. Jejím symbolem je asymetrický kříž, který se vyrábí v předvečer svátku a staví se v domě po očistném rituálu na vnitřní stranu dveří tak, aby byl chráněn před bleskem a bouří.

Také ovce mají v dějinách velkou a důležitou roli, protože dávají lidem potravu a rovněž i ovčí vlnu na oblékání. A tak narození jehňátek, i uprostřed mrazů, stalo se symbolem zrození nového života.

Součástí svátku bývala a je slavnost ochranných ohňů. Před vchodem do domu se často zapalují ohníčky k ochraně obydlí před úderem blesku a před krupobitím. Při oslavách tohoto svátku lidé uklízejí obydlí po zimě, vymetají krby a ohniště a po vyčištění ohniště se zapaluje nový oheň, který zapalují mladé dívky symbolizující bohyni Brighid, znovuzrozené světlo a lásku domova. No však se říká, že Perun – bůh hromů a blesků tak vyhání zlé duchy ze stavení :-)) Rodina a milovaní mají být na tento svátek v radosti, v lásce a harmonii spolu ♥ 🙂

Tento zvyk ochranných ohňů nám zůstal dodnes a mnozí z nás jej pamatují ještě z časů našich babiček 🙂 V předvečer svátku bylo zvykem uspořádat bohatou hostinu. Nesmělo se zapomenout nechat něco z jídla jako oběť bohům. V tomto období bývalo také zvykem vyorat první jarní brázdu. Orba proběhla slavnostním způsobem s ozdobenými pluhy pokřtěnými pálenkou, za doprovodu mladých dívek. Do brázd byly bohům obětovány kousky chleba a sýra. A co říká pranostika? Hromnice-li jasné, čisté, potrvá déle zima jistě; pakli sněží nebo hřmívá, jaro jistě v blízku dlívá.

Imbolc je svátkem Světel, kdy dle počtu lunárních měsíců v roce zapalujeme i třináct bílých svíček 🙂 V původním pojetí se jedná o keltský svátek Imbolc a s příchodem světla (proto o hodinu více) to znamená symbol nového života v novém roce. Dříve se dodržovala tradice, kdy vánoční svátky končily právě na svátek Hromnice, aby následně oznámily příchod jara. S láskou vaše Jitka Bártová ♥