Nacházíte se zde: Úvod Povídání z křišťálové studánky O léčivých bylinkách Vítejte v květnovém povídání a léčivé síle prvosenky jarní.

Vítejte v květnovém povídání a léčivé síle prvosenky jarní.

Autor: v Neděle 03.05.2009 07:15:38 |

Vítám všechny příznivce těchto stránek v bylinkovém povídání z kouzelné, křišťálové studánky. A dnes si povíme o nádherné bylince nesoucí název prvosenka jarní neboli pro mnoho z nás známá jako petrklíč. A tato úžasná bylina k jaru vlastně i patří:o)

Prvosenka jarní – petrklíč

Krásně kvetoucí bylinku, kterou známe pod názvem prvosenka jarní, petrklíč, primulka nebo se jí dokonce také říká housátka najdeme ve světlých listnatých lesích, v hájích a na lukách. Květy i s kouskem stonku sbíráme od konce března až do května nejlépe při Úplňku a podzemní části rostlin sbíráme na jaře v březnu, ale i na podzim v říjnu a nejlépe při Novu. Ovšem nejvíce jsou využity květy, stonky a listy prvosenky. Při sušení (ve stínu) nesmí být teplota vyšší než 35 stupňů a po usušení uchováváme bylinu v dobře uzavřených nádobách. Květy primulky již naše babičky používaly v čajové směsi pro pocení, při srdeční slabosti (v květnu je nejvíce ohroženo srdíčko) a také při migrénách. Ale léčivá a kouzelná síla prvosenky je především v jejím odhleňovacím účinku při kataru horních cest dýchacích, astmatu a při suchém kašli usnadňuje odkašlávání. Květy prvosenky bývají také přísadou do inhalačních směsí anebo bylinných koupelí. Mladé listy se přidávají do různých jarních salátů. Inu, tato aromatická bylinka, která léčí i chřipku, nám voní po anýzu:o)

Jitka Bártová.