Nacházíte se zde: Úvod Povídání z křišťálové studánky O léčivých bylinkách Vítejte v dubnovém, bylinkovém povídání o léčivé síle kopřivy.

Vítejte v dubnovém, bylinkovém povídání o léčivé síle kopřivy.

Autor: v Neděle 29.03.2009 07:25:06 |

Vítám vás všechny v letošním, jarním povídání o kopřivách. Odborný název pro žahavku, nebo-li kopřivu dvoudomou je Urtica dioica L. Ale většina z nás jí známe jako žahavku, kterou se léčí i revmatismus:o) Především nás fascinují magické účinky rostlin, které vždy byly přísně tajné a přístupné jen zasvěceným. Již moje babička mi při “popálení”  říkávala, že šlehnutí kopřivou je velice zdravé na klouby. Popálení způsobují žahavé chloupky kopřivy, které probodnou kůži a tak je léčivý a tekutý obsah rostliných chloupků uvolněn do těla. Listy kopřiv se sbírají při přibývajícím Měsíci, nejlépe za úplňku, protože tehdy obsahují listy kopřiv nejvíc účinných látek a kořen se vytahuje ze země při couvajícím Měsíci, nejlépe však o novolunní.

Jak můžeme kopřivy využít?

Věděli jste, že kopřivy pomáhají proti šedinám? Spláchnutí kopřivovým nálevem udělá vlasy přirozené tmavší a budou krásně lesklé. Čaj z kopřiv má močopudné účinky a pomáhá při zánětech močových cest, cukrovce, střevních chorobách a při potížích se žlučníkem a játry. Mladé listy kopřiv obsahují hodně proteinů a rozsekané se přidávají do jarní nádivky, ve které jsou velice chutné.

Kopřiva je rostlina velice užitečná, která se hojně vyskytuje zejména v lesních porostech, ale také na zahrádkách na živinami bohatých a dostatečně vlhkých půdách.

 Jitka Bártová.