Nacházíte se zde: Úvod Povídání z křišťálové studánky O léčivých bylinkách Povídání o síle léčivých bylinek v měsíci září.

Povídání o síle léčivých bylinek v měsíci září.

Autor: v Pondělí 01.09.2008 00:05:50 |

Vítejte všichni na stránkách Povídání z křišťálové studánky. Dnes si budeme povídat o léčivém účinku vám všem tak dobře známé byliny – o tymiánu.

  Tymián obecný.

V lidovém léčitelství je tymián jednou z nejsilněji působících bylinek při kašli, bronchitidě a při zánětu horních cest dýchacích. Tato bylinka působí i proti průjmům, nadýmání, bakteriím a plísním. Inu, už za dávných časů ve Francii považovaly tymián obecný za penicilin chudých, protože je jednou z nejsilnějších, antibioticky působících bylinek. Nať tymiánu můžete sbírat od května až do srpna a sušit na přímém sluníčku. Nejlepší čas pro sběr bylin je úplněk, protože bylinky za úplňku sbírané mají největší sílu. A víte, jak si můžete připravit bylinkový med s tymiánem? Do skleničky s 300 gramy medu vložte asi 5 usušených snítek tymiánu, můžete přidat i pár květů heřmánku a mateřídoušky. Nechte týden louhovat. Poté bylinky vyndejte. Dobrou chuť :o)

Tymián se používá i jako koření v kuchyni, např. do omáček a k masu.

A větvička usušeného tymiánu krásně provoní váš byt, který ochrání před negativními vlivy:o)

A máte-li doma vyzkoušené bylinkové recepty, podělte se s námi, když napíšete svůj příspěvek do těchto stránek.

Jitka Bártová.