Nacházíte se zde: Úvod Povídání z křišťálové studánky O léčivých bylinkách Májové čarování s léčivkou routou vonnou :o)

Májové čarování s léčivkou routou vonnou :o)

Autor: v Pondělí 25.04.2011 10:05:49 |

Moji milí, vítám vás v májovém dostaveníčku s kouzelnou bylinkou routou vonnou. Tato léčivá rostlinka zdobí nejenom skalnaté stráně a roste podél cesty, ale je okrasou i našich zahrádek. Již v květnu se vine její silná vůně naším okolím a léčivé účinky routy vonné neznají žádných omezení :o) Léčivka hlavně miluje sluníčko anebo jejím stanovištěm může být i polostín, kde se jí také dobře daří. Vždy záleží, s jakou láskou rostlinku do země vkládáte, však i přírodní bytůstky rádi pomáhají o překrásnou bylinku pečovat.

Lístečky routy vonné můžeme pouze v malém množství použít v kuchyni jako koření a přidat je do salátů anebo do omáček.

Její léčivé účinky poznáme při bolestech žlučníku a ledvin, ale pozor, při předávkování může dojít i k otravám, proto by jí neměly užívat těhulky. Routa vonná pomáhá snižovat krevní tlak, podporuje pružnost cév, snižuje menstruační potíže a formou obkladů z pečlivě připraveného bylinkového lektvaru působí i protizánětlivě. Ovšem při sběru léčivky raději používejte rukavice.

Čajíček z routy vonné si připravíte tak, že polovinu čajové lžičky nasekané natě čarovné bylinky vložíte do šálku, zalijete vroucí vodou a šálek přikryjete. Po deseti minutách louhování scedíte a čaj přisladíte pampeliškovým či bezinkovým sirupem, samozřejmě můžete použít i jiný bylinkový sirup. A mohu vám jen popřát dobrou chuť u maximálně dvou šálků denně :o) Tento čaj má zklidňující účinky, je vhodný při bolestech hlavy, zraku, tiší bušení srdce a dobře působí u epilepsie. Neužívá se však dlouhodobě.

Usušenou nať routy vonné můžete též zavěsit v místnosti a tak si nádherně provonět i svůj domov. Pěstovat jí můžeme i celoročně, v zimních měsících ve vhodné, keramické nádobě na byliny v bytě.

S láskou Jitka Bártová.