Nacházíte se zde: Úvod Povídání z křišťálové studánky O léčivých bylinkách Květnové povídání o léčivých bylinkách

Květnové povídání o léčivých bylinkách

Autor: v Středa 30.04.2008 17:30:38 |

Milí klienti a čtenáři těchto stránek,

vítejte v májovém povídání o první dámě v nápoji lásky, kterou je Satureja hortensis – Saturejka zahradní. Původ Saturejky se nachází v oblasti Středomoří, odkud se její sláva rozšířila po celém světě. Díky chuťovým vlastnostem se stala jedním z nejoblíbenějších koření, nahrazujícím i černé koření. Ve volné přírodě samozřejmě Saturejka neroste, ale můžete si ji vypěstovat na zahrádce nebo v květináči, ale také si ji koupit v lékárně.

A víte proč se Saturejka nazývá první dámou v nápoji lásky? V lidském organismu vyvolává pramínky lásky a proto se stala základní složkou nápoje lásky, zázračného elixíru, který lidstvo tak potřebuje. A protože jsem v krásné knize “babiččiny bylinky” objevila kouzelný recept na nápoj lásky, tak tady ho máte:

Nápoj lásky saturejky

Připravíte si bylinkovou směs – 5 dílů nať saturejky, 2 díly nať yzopu, 2 díly nať máty, 1 díl list ořešáku, 1 díl nať bazalky, 1 kořen (oddenek) vlaštovičníku a 1 díl nať třezalky. Bylinkovou směs volně nasypete do vhodné nádoby, kterou naplníte asi do jedné čtvrtiny objemu. Doplníte červeným vínem a necháte 1 – 2 týdny vylouhovat, občas protřesete. Přecedíte a pijete 2 až 3 týdny nalačno dvakrát denně jeden kalíšek, ne více, i příliš mnoho lásky může škodit :o) Nejlepší je připravovat nápoj z čerstvých rostlin, můžete je však kombinovat i s usušenými.