Nacházíte se zde: Úvod Povídání z křišťálové studánky O léčivých bylinkách Kouzelné věštění s bylinkou, která se jmenuje Šanta kočičí :o)

Kouzelné věštění s bylinkou, která se jmenuje Šanta kočičí :o)

Autor: v Neděle 03.07.2011 09:55:56 |

Máme tady měsíc červenec a s ním i další povídání s kouzelnou léčivkou, která je známá jako šanta kočičí a přitahuje dobré energie, kouzlo lásky a štěstí. Tak aspoň říkají naše babičky, které účinky této čarokrásné rostlinky vyzkoušely :o) Také jí dobrodějné kouzelnice používají u rituálů na zvýšení krásy a vylisované listy jako záložku do knih.

Ale jsme ve dvacátém prvém století, ve kterém i v letním období naše bytůstky potkávají různá onemocnění v podobě chřipiček, průjmů a nachlazení. A právě čajíček ze šanty kočičí je skvělým pomocníkem při nachlazení, při vysokých teplotách, protože snižuje horečku, také se používá při bronchitidě, průjmech, vysokém krevním tlaku a jako kašovitý obklad se šanta kočičí používá zevně při léčbě podlitin a na zklidnění pokožky. Účinky Šanty kočičí jsou blízké léčivce meduňce, kterou určitě všichni znáte, jen účinek a aroma šanty je poněkud silnější.

V létě sbíráme kvetoucí nať a dobře se této kouzelné rostlince daří na slunném místě, jako našim kočkám, které se také s potěšením vyhřívají na sluníčku. Léčivka kvete od července až do září a její květy jsou bílé anebo slabě fialkové. S láskou Jitka Bártová.