Kouzelná léčivka kostival lékařský :o)
Když se vydáme sbírat bylinky a pěkně si vyšlápneme do vlhkých míst podél zurčícího potoka anebo se rozhlédneme v mokrých lukách, hájích a po stráních, snad ani nelze přehlédnout jednu úžasnou léčivku, která nás osloví názvem kostival lékařský. Moje maminka má tuto bylinku rozrostlou i na svojí čarovné zahrádce, kde se kostivalu dobře daří. Kořen kostivalu maminka vytahuje ze země v jarním a podzimním období a poté listy se sbírají v létě v době nádherných, nachově zbarvených květů. Na tuto bylinu, která se na nás s vědomím svojí čarokrásné, léčivé síly usmívá, někteří lidé nahlížejí jako na plevel, protože se rychle rozrůstá. Přitom v sobě skrývá tolik kouzelné krásy a hojivé pomoci a přírodní bytosti o ní s láskou pečují :o)
Z usušeného a na jemný prášek rozdrceného kořene léčivky se s přidáním trochy čisté vroucí vody a s rozmícháním několika kapek třezalkového oleje (květy třezalky se na 14 dnů naloží do olivového oleje) připraví kašička, kterou natřeme na lněné plátýnko a přiložíme na bolavá místa, například na klouby, kolena, kotníky, záda…Rozemletý kořen kostivalu s třezalkovým olejem lze také použít jako obklad na popáleniny.
Naše babičky pak povařily čerstvě vykopaný, dobře očištěný a hlavně na jemno pokrájený kořen kostivalu s vyškvařeným a čistým sádlem. Poté jen stačilo, aby nechaly sádlo s kořenem přes noc do druhého dne stát, opět sádlo rozehřály a přes čisté plátýnko včetně vymačkání scedily. Po naplnění do kelímků byla zázračná a levně připravená mast hotová a používala se při hojení bolavých a poraněných míst nejenom lidských tělíček, ale také našich zvířátek:o)
Z čerstvě nasbíraných a na proužky pokrájených listů můžeme připravit obklad, který přiložíme na bolavé místo. Ale více se v léčitelství využívá kořen kostivalu :o) S láskou vaše Jitka Bártová.