Nacházíte se zde: Úvod Povídání z křišťálové studánky O léčivých bylinkách Dubnové čarování s léčivou bylinkou hluchavkou bílou.

Dubnové čarování s léčivou bylinkou hluchavkou bílou.

Autor: v Čtvrtek 21.04.2011 15:15:49 |

Vítejte v jarním povídání o hluchavce bílé. Již z dálky na nás tato léčivka volá “nepleťte si mě prosím s pálivou kopřivou”!:o) Ano, přestože její lístky více připomínají kopřivu, nemá s žahavými bodlinkami nic společného, protože listy hluchavky nepálí.

Nádherné bělostné květy hluchavky bílé rozkvétají od dubna až do září a mají velice příjemnou, medovou a až nasládlou vůni, která přiláká poletující včelky. Dokonce i aromatický čaj připravený z květů této léčivky můžeme pro jeho lahodnou chuť dlouhodobě popíjet, poté mladé lístky smíchat s nasekanými lístky kopřivy a přidávat je jak do špenátu, anebo do jarní nádivky.

Hluchavka je výbornou léčivkou při průjmech a střevních onemocnění, působí protizánětlivě a používá se při onemocnění dýchacích cest a průdušek. Její všestranné použití je vskutku neomezené :o) Pomáhá proti nespavosti a nervozitě. Lahodný čaj si připravíme ze stejného množství květů hluchavky bílé, ze stejného množství meduňky a levandule a přelijeme vroucí vodou.

A nezapomeňte, že při sběru květů a lístků léčivek využíváme vlivu úplňku. Jestli se chystáte vyjít do přírody a natrhat lístečky do jarní nádivky, s láskou poproste přírodní bytosti, které o hluchavku pečují, uvidíte, jak budete příjemnou atmosférou zcela okouzleni. Vaše Jitka Bártová.