Nacházíte se zde: Úvod Povídání z křišťálové studánky O léčivých bylinkách Červnové povídání z křišťálové studánky o léčivé síle smrku.

Červnové povídání z křišťálové studánky o léčivé síle smrku.

Autor: v Úterý 02.06.2009 20:55:42 |

Vítám vás v dalším povídání o léčivých a kouzelných silách smrku ztepilého. Již za dávných časů, za časů našich babiček byly v lidovém léčitelství známé kouzelné síly mladých smrkových větviček, šišek a pryskyřice, které obsahují terpentýnovou silici. Terpentýnová silice rozpouští hleny, čímž uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání, také zmírňuje revma, tiší  bolesti končetin, kloubů a svalů, stejně jako záněty šlachové pochvy. Pryskyřice se nanáší na kůži, čímž podporuje prokrvení. Mladé smrkové výhonky obsahují velké množství vitaminu C, jenž odvádí z těla  toxiny a posiluje imunitu. Mladé smrkové výhonky a šišky sbíráme v dubnu až  květnu.

Smrkové větvičky a šišky se též užívají při léčebných koupelích…Pomáhají  při katarech dýchacích cest, bolestech kloubů a končetin, poruchách  prokrvení, nervozitě, nespavosti a celkové únavě, nachlazení a vyčerpanosti. A jak si léčebnou lázeň připravíte?:o) Jeden kilogram jehličí a mladých šišek se povaří v dostatečně velkém množství vody a poté cca 30 minut vyluhuje v zakryté nádobě. Po vyluhování se odvar slije a přidá do připravené koupele. A tinkturu ze smrkového jehličí si připravíte tak, že smícháte 1 ml siličného oleje ze smrkového jehličí a 5 ml devadesáti procentního alkoholu. Užívá se 3 krát denně 10 kapek. A recept na smrčkovou šťávu (med) najdete na stránkách v povídání z křišťálové studánky v srpnovém povídání z roku 2008. Přeji vám krásné dny. Jitka Bártová.