Nacházíte se zde: Úvod Povídání z křišťálové studánky O léčivých bylinkách Červnové povídání o léčivých bylinkách.

Červnové povídání o léčivých bylinkách.

Autor: v Neděle 01.06.2008 00:10:10 |

Vítejte v povídání o léčivých bylinkách a dneska si budeme povídat

      O MATEŘÍDOUŠCE OBECNÉ

Mateřídouška je aromatická rostlina, která roste všude, kde je sluníčko. Dobře se jí daří na slunečných stráních, při okrajích lesů, kolem pěšinek a na lukách. Dobře kvete na kamenitých plochách pastvišť, kde půda sálá hodně slunečního tepla. Z krásných fialových kvítků se šíří aromatická vůně, která vábí hmyz a včelky. Mateřídouška také nese název tymián a dostala se k nám již v 11. století ze středozemních krajin.

Tymián je bylinka krásy a používá se k čištění mastné a aknózní pleti. Když do dvou polévkových lžic tvarohu přidáte jednu lžičku mletého tymiánu, připravíte si pleťovou masku, kterou necháte působit 10 minut na obličeji a poté smyjete vlažnou vodou. Tymiánový olej v aromalampě báječně provoní a pročistí váš byt.

Léčivých účinků mateřídoušky se využívá při onemocnění dýchacíh cest, kde pomáhá spolu s jitrocelem při zánětu průdušek a při křečích v břiše se doporučuje denně vypít dva šálky zázračného čaje. Můžete si sami vyrobit tinkturu, když nasbírané bylinky naplníte do láhve až po hrdlo a zalejete pálenkou. Necháte 14 dní stát na slunci (ne přímém) a elixír je hotov. Při přípravě sirupu nať a květy při ukládání do nádoby mírně navlhčíte a prosypete po vrstvách přírodním cukrem. Silně stlačíte a necháte stát tři týdny na sluníčku. Poté květy a stonky slabě propláchnete vodou, kterou přilijete do sirupu a na mírném ohni tekutinu odpaříte. Sirup zhoustne, ale pozor, nesmíte sirup vařit.

Váček naplněný zázračnou směsí sušených bylinek mateřídoušky, řebříčku a heřmánku, které s láskou nasbíráte a usušíte; pomáhá při neuralgii trojklanného nervu.