Zimní povídání o léčivých bylinkách.
V zimním čase lednového měsíce, ve kterém je mnoho z Vás pod tlakem psychického napětí a stresu v doprovodu syndromu únavy, Vás vítám v dnešním povídání o kouzelné moci čarovné a léčivé bylinky třezalky tečkované.
Třezalka tečkovaná, kterou naše babičky lidově pojmenovaly krevníček, svatojanská bylina, bylina sv. Jana, prostřelenec a čarovník, dorůstá výšky 30 až 60 centimetrů. Zajímavé ovšem je, že třezalka byla od nepaměti považována za kouzelnou a léčivou bylinku, uplatňující se i v magii a při léčbě nejrůznějších chorob, počínaje ochranou před bleskem a konče náměsíčností. V malých žlázkách obsažené červené barvivo hypericin, nazývané „krev sv. Jana“, má zřejmě hlavní podíl na tom, že třezalka byla opředena řadou pověr…Přesto je třezalka bylinkou krásnou již na první pohled a její zářivě žluté květy zdobí stráně a louky pozdního léta:o)
Třezalka především báječně působí proti nespavosti, stresu, úzkosti a depresím. A recept na nervový čaj? Tak tady je:o) Smícháte 100 gramů natě dobromysli, 50 gramů natě třezalky, 50 gramů listu vrbky úzkolisté, 25 gramů květu vřesu a 25 gramů květu měsíčku. Do hrnku vložíte jednu čajovou lžičku kouzelných bylinek a zalijete čtvrt litrem vroucí vody. Po třech minutách scedíte a popíjete po malých doušcích až 3 krát denně po dobu min. třech týdnů a max. třech měsíců.
A víte, že třezalka tečkovaná je též považována za přírodní antibiotikum a preventivně působí proti chřipkovému onemocnění? Prostě již naši předkové měli velmi dobré zkušenosti s čarovnou sílou bylinek a také věděli, jak správně přírodních léčivek využít. A tak se i v dnešní době velice rádi navracíme zpět k přírodě a s úctou oprašujeme staré recepty a lektvary našich babiček. Dobrou chuť a klidnou mysl Vám přeje Jitka Bártová.